About me // o mě

Everything started in 2007 when my husband and I started a side hustle - PANTHER; it has been super exciting creating things under our own brand. It was also at that time I realized that I was missing something in my career life. Even though I really enjoyed my full-time job as a SAP administrator, I decided to leave my current position. I have totally fallen in love with graphic design and everything around it. I also found a passion for professional photography and I added that to my portfolio in 2010.

I had started working as a Marketing Designer for Ringier a.s. - a publishing company located in Prague, Czech Republic. I was working that position for over 5 years and then I started maternity leave. Now that my maternity leave has come to an end, I am a freelance graphic designer; my main focus is print graphic and web design.

I am 37 years old. I am married and I have one daughter. We also share our household with three cats, two guinea pigs, and a lot of goldfish. My hobbies include gardening, my pets, aquaristic, photography, books, sci-fi, and videogames.

Vše začíná roku 2007, kdy jsme s manželem začali „podnikat“ – přesněji začali spolu "tvořit" pod jménem PANTHER. V té době jsem ještě pracovala jak administrátorka softwaru pro řízení podniku SAP. Díky okolnostem, které mě postavily před rozhodnutí opustit zaměstnání, jsem udělala radikální krok – opustila jsem dosavadní branži a začala se věnovat grafice. Nastoupila jsem do nového zaměstnání – vydavatelství Ringier a.s. jako marketingová grafička, kde jsem pracovala více než 5 let. V současné době po rodičovské dovolené jsem na vlastní noze a naplno se věnuji tiskové grafice a webdesignu. Od roku 2010 se krom grafiky věnuji i fotografování.

Je mi 37 let, jsem vdaná a kromě mé dcery Denisky se s láskou starám i o tři kočky, dvě morčata a spoustu rybiček. Mezi mé záliby patří péče o zahradu, akvaristika, fotografování, knihy, sci-fi a počítačové hry.