About me // o mě

Everything started in 2007 when my husband and I started a side hustle - PANTHER; it has been super exciting creating things under our own brand. It was also at the time when I realized that I was missing something in my carrier life. Even though I really enjoyed my full time job as a SAP administrator, I had decided to leave my current job position. I have totally fallen love with graphic design and everything about it. I had started working as a Marketing Designer for Ringier a.s. publishing located in Prague, Czech Republic. I was working in that position for over 5 years until I left and started maternity leave. Now that my maternity leave had come to an end, I am a freelancer graphic designer; my main focuses are print graphic and web design. I have added professional photography into my portfolio in 2010.

I am 37 years old. I am married and I have one daughter. We also share our household with three cats, two guinea pigs and a lot of goldfishes. My hobbies include gardening, my pets, aquaristics, photography, books, sci-fi, and videogames.

Vše začíná roku 2007, kdy jsme s manželem začali „podnikat“ – přesněji začali spolu "tvořit" pod jménem PANTHER. V té době jsem ještě pracovala jak administrátorka softwaru pro řízení podniku SAP. Díky okolnostem, které mě postavily před rozhodnutí opustit zaměstnání, jsem udělala radikální krok – opustila jsem dosavadní branži a začala se věnovat grafice. Nastoupila jsem do nového zaměstnání – vydavatelství Ringier a.s. jako marketingová grafička, kde jsem pracovala více než 5 let. V současné době po rodičovské dovolené jsem na vlastní noze a naplno se věnuji tiskové grafice a webdesignu. Od roku 2010 se krom grafiky věnuji i fotografování.

Je mi 37 let, jsem vdaná a kromě mé dcery Denisky se s láskou starám i o tři kočky, dvě morčata a spoustu rybiček. Mezi mé záliby patří péče o zahradu, akvaristika, fotografování, knihy, sci-fi a počítačové hry.